Za nami kolejny rok kina, a przed nami sezon nagród filmowych. Jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży filmowej są oczywiście Oscary, które corocznie wręczane są za najlepsze osiągnięcia w dziedzinie filmu. W 2023 roku odbędzie się już 95. ceremonia wręczenia Oscarów, a już teraz można wyciągnąć pewne wnioski i przewidywania dotyczące tegorocznych nominacji i zwycięzców.

Kategorie aktorskie

W kategorii najlepszej aktorki zwiastuje się wiele emocji wokół roli Lady Macbeth w adaptacji szekspirowskiej „Macbeth” z udziałem Frances McDormand. W kategorii najlepszego aktora wymienia się wśród faworytów Denzela Washingtona za „The Tragedy of Macbeth” oraz Willa Smitha za „King Richard”. W kategorii najlepszej aktorki drugoplanowej, do nominacji z pewnością zabiegną Kirsten Dunst za „The Power of the Dog” oraz Ruth Negga za „Passing”. W kategorii najlepszego aktora drugoplanowego wymienia się m.in. Johna Bernthala za „King Richard”.

Kategorie filmowe

W kategorii najlepszego filmu zdecydowanie wyróżnia się „Belfast” Kena Loacha, który otrzymał już Grand Prix na festiwalu w Cannes. W gronie faworytów znajduje się również „Dune” Dennisa Villeneuve’a, „Don’t Look Up” Adama McKaya czy „The Tragedy of Macbeth” Joela Coena i jego brata Ethana.

W kategorii najlepszego reżysera, wyróżnia się Kenneth Branagh za „Belfast” oraz Ridley Scott za „The Last Duel”. W kategorii najlepszego scenariusza adaptowanego wymienia się „Dune” oraz „The Tragedy of Macbeth”. W kategorii najlepszego scenariusza oryginalnego wskazuje się m.in. „Don’t Look Up” oraz „Belfast”.

Kategorie techniczne

W kategoriach technicznych do nominacji z pewnością zabiegną „Dune” za najlepsze efekty specjalne oraz „The French Dispatch” za najlepszą scenografię. W kategorii najlepszego dźwięku wymienia się „The Matrix: Resurrections” i „Dune”. W kategorii najlepszego montażu, zwraca się uwagę na „Don’t Look Up” oraz „Belfast”.

Oczywiście, wszystkie typowania i przewidywania dotyczące Oscarów 2023 to jedynie spekulacje. Do ceremonii wręczenia nagród pozostało jeszcze sporo czasu, a wiele filmów wciąż czeka na swoją premierę. Jednakże, na podstawie dotychczasowych recenzji i osiągnięć można już teraz wskazać faworytów i typować zwycięzców. Czy typowania okażą się trafne? Przekonamy się dopiero w marcu 2023 roku.

Similar Posts